وب سایت
...

مجموع 4832 پرسش و پاسخ
 

مجموع 4832 پرسش و پاسخ
mojtaba
|
جمعه 11 آبان 1397 ساعت 21:12
|
پاسخ به این نظر
0
استاد سوال بعدی بنده این هست که ،
اگر در مداری گره ی خازنی رو داشته باشیم ، و خروجی مدار هم روی یک شاخه ی بی ربط مثل مقاومت قرار بدیم ، اگر گره ی خازنی رو T شکل در نظر بگیریم , الان ما ۲تا خازن افقی (بالهای همون قسمت T شکل) ۲تا صفر انتقال s=0 میده و یه قطب s=0 ناشی از گره ی خازنی هم داریم ، الان در رابطه با خروجی مدار اکر پرسیدند مثلا io/Vs چند صفر انتقال دارد ، ما باید ، تعدا بارهایی که راه خروجی ورودی بسته میشه رو صفر بنامیم؟(که در این صورت ۲بار اتفاق می افتد و دو صفر انتقال داریم)
یا اینکه اول حذف صفر و قطب رو در نظر بگیریم و بگیم فقط یک صفر انتقال براش میماند و دارد ؟
مدیر اصلی
|
شنبه 12 آبان 1397 ساعت 0:37
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله دقیقا فقط یک صفر انتقال در مبدا باقی می ماند. البته با تبدیل ستاره به مثلث این المان تمام خازنی هم می توان درستی این موضوع که فقط یک صفر در مبدا داریم و نه دو صفر در میدا، قطعیت بیشتری پیدا می کند.

mojtaba
|
چهارشنبه 9 آبان 1397 ساعت 16:50
|
پاسخ به این نظر
1
استاد سلام , در ابتدا عرض کنم که ای کاش گروه مدار داشتید تا هم با دانشجوهاتون بیشتر سوالات کتاب و کنکور رو بیشتر تحلیل کنیم در کنار هم و هم اینکه راه ارتباطی و تلفات وقت در رفع اشکال کمتر میشد . واقعا برام عجیب هست که شما هیچ گروهی ندارید .
و تشکر کنم از کتاب بسیار بسیار خاص و قوی تون در مدارالکتریکی .
در مورد صفر های انتقال تابع شبکه ، بنده با دلیل و اثبات انواع مختلف تولید صفر انتقال رو بررسی کردم ، از RL سری و موازی در بازوهای عمود و افقی تا Rc و انواعش و Lc سری و موازی در باز های عمود و افقی ....
سوال اینجاست که برای مدارات RLC سری و موازی هم صدق میکند صفر انتقال؟ یعنی یک مدار RLC سرب در بازوی عمودی باشد ، در فرکانسی که از معادله مفسر این RLC استراخ میشه ، میتونیم بگیم امپدانسش صفر هست ، پس با توجه به توپولوژی اون مداری که جلومونه اون لحظه ، اگر Z=0 راه ورودی به خروجی رو بست ، پس اینم صفر انتقاله؟


سوال دیگر بنده این هست که ایا میشه در قسسسسسمتی از یک مدار ، که یک مدار RLC داریم ، این RLC هم جز صفر انتقال باشه هم جز قطب یک تابع بشه؟
مدیر اصلی
|
پنجشنبه 10 آبان 1397 ساعت 0:36
|
پاسخ به این نظر
4

با سلام. وقت شما بخیر. ممنونم از راهنمایی و لطف شما. بله گروه های ارتباط جمعی جایگاه خوبی برای تبادل نظر بین دانشجویان از یک سو و همچنین بین استاد و دانشجو از سوی دیگر ایجاد کرده است. ولی بنده به دلیل ضیق وقت نتوانستم تاکنون پذیرای دانشجویان در این فضا باشم. به هر حال من هم  از ارتباط علمی با دانشجویان لذت می برم و می دانم کانال ارتباطی خوبی است که شما نیز اشاره فرمودین. انشالله آینده فرصت دست دهد تا در خدمت باشم.
در پاسخ به سوالهای شما، بله برای حالت RLC هم همان نکات صفر انتقال صدق می کند. جایی که ریشه های معادله ی مفسر مدار  RLC، مختلط هستند، شاهد صفرهای مختلط هستیم که بر زیبایی کار می افزاید. ضمنا اگر در جلوی مدار در فرکانس صفر، مسیر بین ورودی و خروجی باز شد، آن فرکانس صفر(s=0)، همان صفر انتقال است. البته به شرطی که در مدار المانها صرفا تمام سلفی و یا صرفا تمام خازنی نباشند.
از سوی دیگر یک مدار  RLC می تواند در شبکه های نردبانی باعث تولید صفر شود. اما فرکانسهای مفسر آن نمی توانند همزمان قطب تابع تبدیل باشند. بلکه مدار  RLC باید با المانهای دیگر مدار دست به دست هم دهند تا قطب خاصی به وجود آید.

mojtaba
|
جمعه 11 آبان 1397 ساعت 4:36
|
پاسخ به این نظر
0
عرض ادب مجدد ، خدمت از ماست استاد گرانقدر و محترم .
اگر در مورد صفرهای انتقال RLC سری موازی ، و یا شبکه های نردبانی ، از هرکدام اکر سوالی در یالهای اخیر کنکور بوده یا در ۳۰۰ سوال خودتون یا در کتابتون بوده ، خواهش میکنم آدرس سوال رو بفرمایید تا بهتر بتونم تجسم کنم و ببینم به چه صورت است .
امسال اگر خدا عمر بده به ما و نکته تست بذارید خیلی مایل هستم بیام خدمتتون ، و انشالا که سعادت رو داشته باشم . بنده اهواز هستم .
بازم ممنون بابت راهنماییتون.
مدیر اصلی
|
شنبه 12 آبان 1397 ساعت 0:40
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله سوال 32 فصل هفت کتاب مدار صفحه 464 این حالت RLC را دارد. اگر خدا بخواهد کلاس نکته و تست در خدمت هستیم.

مجتبی
|
چهارشنبه 2 آبان 1397 ساعت 15:30
|
پاسخ به این نظر
0
سلام استاد
بنده میخوام برای آزمون ارشد 98 شرکت کنم چند سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی م کنید
اول اینکه بنده با خوندن درس مدار خیلی راحتم و فکر میکنم میشه یادش گرفت اما الکترونیک هر چی میخونم فایده نداره و نمیتونم تست حل کنم (همیشه تست ها بهره و مقاومت ها مشکله پیشم) میخواستم ببینم که آیا واقعا الکترونیک مشکل تره از مداره؟
و دوم اینکه از الان بخوام شروع به خوندن کنم با وجود اینکه ریاضی و سیگنال و الکترونیکم ضعیفه میتونم به قبولی دانشگاه دولتی فکر کنم؟
سوم اینکه برای تمرین و تست زنی کنکور ارشد سال 90 تا حال کافیه و میتونه معیار برای آمادگی باشه؟
ممنون از شما
مدیر اصلی
|
جمعه 4 آبان 1397 ساعت 4:07
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. به طور کلی مسلط شدن در درس مدار کاری دشوارتر نسبت به تسلط در درس الکترونیک است. فقط برای درس الکترونیک نیاز به یک راه انداز خوب مثل جزوه و یا کتاب خوب دارید. به طور کلی درس الکترونیک شامل 50 تکنیک حل مساله است که اگر آنها را بدانید، می توانید بدون اشتباه خیلی از سوالات آنرا تحلیل نمایید. اما در درس مدار به خوبی راه انداز کتابی در بازار وجود دارد. ولی برای تسلط در آن برعکس الکترونیک، راه دشوارتری را باید طی نمایید.
با توجه به تسلط کمی که در دروس ریاضی و سیگنال و الکترونیک دارید، می توانید به صورت پروسه ی دو ساله به امتحان ارشد نگاه کنید. امسال تا آنجا که می توانید تلاش کنید. اگر نتیجه خوب بود ، که به سلامتی در دانشگاه مورد نظرتان ثبت نام کنید. در غیر این صورت مطالعه امسال، توشه خوبی برای آزمون سال بعد خواهد شد.
بله آزمونهای سال 90 به بعد می توانند کفایت نمایند. اگر در درس خاصی آزمونهای 90 به بعد را زدید و مشاهده کردید که تست برای زدن ندارید، می توانید یک سال یک سال به قبل 90 هم نظری بیندازید.

کریم
|
ﺳﻪشنبه 24 مهر 1397 ساعت 11:53
|
پاسخ به این نظر
0
سلام دکتر وقت بخیر

من داوطلب ارشد الکترونیک هستم . قصد دارم دروس زیر را مطالعه کنم و چون ریاضیاتم خوب نیست قصد ندارم از ریاضیات تست بزنم بنظر شما میتونم با مطالعه این دروس ( از نظر ضرایب ) بدون ریاضیات ارشد قبول بشم ؟

درس 1 - مدارهای الکتریکی ضریب 3
درس 2 - الکترونیک و دیجیتال ضریب 4
درس 3 - ماشینهای الکتریکی ضریب 1

حالا میخوام واسه درس چهارم نیز الکترومغناطیس با ضریب 2 را نیز بجای سیگنال با ضریب 2 بخوانم چون میگویند برای گرایش الکترونیک مدارهای میکرو و نانوالکتریک لازمه الکترومغناطیس بلد باشیم .

یه سوال دیگه : بنظر شما الکترومغناطیس ساده تر است یا سیگنال ؟
مدیر اصلی
|
چهارشنبه 25 مهر 1397 ساعت 4:15
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله با حذف ریاضی امکان قبولی وجود دارد. ضمنا درس سیگنال راحت تر از الکترومغناطیس است. البته چون ارتباط نزدیک بین سیگنال و ریاضی مهندسی هست، توصیه می شود که درس ریاضی مهندسی بخش سری فوریه و اعداد مختلط را ابتدا حتما روزنامه وار از یک کتاب بخوانید سپس در یک کلاس کمک آموزشی شرکت نمایید تا این دو مبحث را کم کم مسلط شوید. بعد آن، هم زمینه برای زدن تست در درس ریاضی مهندسی برای شما فراهم می شود و هم اینکه در درک درس سیگنال خیلی به شما کمک می کند.
البته یک راه هم این است که اگر پایه زبانتان خوب باشد، فقط دروس زبان - مدار و الکترونیک را برای آزمون ارشد بخوانید و با بالا بردن درصدهای خود فقط در این سه درس، به موفقیت در کنکور ارشد نائل شوید.

بهنام
|
ﺳﻪشنبه 17 مهر 1397 ساعت 20:14
|
پاسخ به این نظر
0
با عرض سلام
استاد کتاب تست سیگنال که تهیه کرده اید حاوی چند تا تسته و اینکه ایا بصورت فصل به فصل مرتب شده؟ تسها تماما تآلیفی هستند؟
باتشکر
مدیر اصلی
|
ﺳﻪشنبه 17 مهر 1397 ساعت 21:52
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله کتاب تست سیگنال شامل 670 تست تمام تالیفی است که برای کنکور ارشد و دکترا مناسب است. سوالات فصل به فصل به صورت جداگانه آورده شده و پاسخ تشریحی آن کامل و آموزشی است. کتاب شامل 10 فصل است، که  9 فصل اول آن برای کنکور ارشد و دکترا مفید است و یک فصل آخر آن نمونه برداری است که بیشتر برای آزمون دکترا مطالعه آن توصیه می شود.