وب سایت
...

مجموع 7171 پرسش و پاسخ
 

مجموع 7171 پرسش و پاسخ
hamid
|
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 10:22
|
پاسخ به این نظر
0
سلام استاد، امیدوارم که حالتون خوب باشه، داوطلب کنکور دکتری هستم. فصل های ساده و متوسط مدار رو میخواستم بدونم (سر جلسه کنکور میخوام فقط 30 دقیقه واسش وقت بزارم) ؟
(البته میدونم که سوالات ترکیبی میاد و فعلا مدار مقاومتی، مدار مرتبه اول، عناصر تزویج کننده و یخورده هم تحلیل دائمی خوندم). و اینکه می‌فرمائید دکتری مفهومی تر شده نسبت به ارشد، پس ما باید چطور بخونیم و تست بزنیم که بتونیم نتیجه بگیریم؟
ممنون
مدیر اصلی
|
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 11:04
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. خیلی ممنونم. این که گفته شد مفهومی تر، لزومی بر سخت تر بودن سوالات دکترا نسبت به ارشد نیست. این فصولی که خواندید فصول سوال خیز در کنکور دکترا هستند. برای تسلط بر روی این فصول، از کتاب تست مدار خودمان همه سوالات را دو بار بزنید. یک بار 25 تا 25 تا طوریکه در یک وقت 120 دقیقه روی 25 تا سوال فکر کنید و سپس رفع اشکال کنید تا این چهار فصل تمام شوند. سپس در بار دوم 25 سوال 25 سوال تست بزنید و این بار در وقت 100 دقیقه از خود آزمون بگیرد تا دوباره سوالات مرور شوند. ضمنا اگر فصول دوقطبی و فرکانس طبیعی را هم بخوانید تقریبا بالای 80 درصد مطالب آزمون را خوانده اید. در پایان سوالات چند سال آزمون دکترا را بزنید که مطمئنا بعد تست زدن با کتاب مدار ، سراغ تستهای دکترا رفته اید، پیشرفت خود را به صورت چشمگیر حس خواهید کرد.

Hamid
|
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 12:24
|
پاسخ به این نظر
0
ممنون از پاسخگویی، تا چه زمانی میتونم تست تالیفی کار کنم؟ راستش در مورد مبحث فرکانس طبیعی من با این فصل مشکل دارم، بنظرم توی بدست آوردن فرکانس ها، احتمال اینکه اشتباه جواب بدم زیاده!
مدیر اصلی
|
پنجشنبه 8 آذر 1397 ساعت 18:46
|
پاسخ به این نظر
0

خواهش می کنم. طوری باید تستهای تالیفی را بزنید که حدود سه هفته تا کنکور دکترا فاصله داشته باشید که در آن سه هفته خود سوالات آزمون دکترا را حلاجی نمایید. اگر تستهای فرکانس طبیعی کتاب مدار را خوب بخوانید چون پاسخ تشریحی آن کامل است، به احتمال زیاد سوال فرکانس طبیعی آزمون دکترا را درست خواهید زد. به شرطی که بار اول پاسخ تشریحی کتاب را مو به مو بخوانید.

محمدرضا
|
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 22:06
|
پاسخ به این نظر
0
سلام استاد وقتتون بخير
ميخواستم بدونم آيا بودجه بندي سوالات براي آزمون دكترا هم مثل ارشده؟ و اينكه مثلا براي مدار حتما بايد به ترتيب جزوه پيش رفت؟ در غير اين صورت اولويت بر اساس ارتباط مباحث و تعداد سوال به چه ترتيب ميباشد؟
همچنين به دنبال منبع مناسبي براي سوالات دكترا هستم اگه معرفي كنيد ممنون ميشم
مدیر اصلی
|
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 22:16
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بودجه بندی سوالات دکترا تقریبا شبیه آزمون ارشد است. فقط سوالات آزمون دکترا کمی تحلیلی تر و محاسباتی تر نسبت به آزمون ارشد طرح می شود. تعداد سوال مدار در ارشد و دکترا 15 تا می باشد. از همان منابع ارشد می توانید استفاده کنید و منبع به خصوصی به عنوان منبع آزمون دکترا وجود ندارد. فقط سوالات چند سال اخیر دکترا را تحلیل بفرمایید. 

مریم
|
جمعه 25 آبان 1397 ساعت 20:18
|
پاسخ به این نظر
0
سلام استاد امیدوارم حال شما خوب باشد. چرا وقتی از پخش جریان در حالت امیتر مشترک با مقاومت در امیتر استفاده میشود جواب با حالت کلاسیک تفاوت دارد؟ به نظر میرسد در اینجا باید ار پی را نیز در نظر بگیریم. باتشکر
مدیر اصلی
|
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 22:28
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. پاسخ بهره ی امیتر مشترک با مقاومت امیتری را در تصویر زیر مشخص کرده ایم که از هر دو روش کلاسیک و پخش جریان به یک صورت به دست می آید. حال اگر ابهامی در این مورد بهره ها  دارید، بفرمایید تا توضیح داده شود. تصویر بهره امیتر مشترک

mojtaba
|
جمعه 11 آبان 1397 ساعت 21:12
|
پاسخ به این نظر
0
استاد سوال بعدی بنده این هست که ،
اگر در مداری گره ی خازنی رو داشته باشیم ، و خروجی مدار هم روی یک شاخه ی بی ربط مثل مقاومت قرار بدیم ، اگر گره ی خازنی رو T شکل در نظر بگیریم , الان ما ۲تا خازن افقی (بالهای همون قسمت T شکل) ۲تا صفر انتقال s=0 میده و یه قطب s=0 ناشی از گره ی خازنی هم داریم ، الان در رابطه با خروجی مدار اکر پرسیدند مثلا io/Vs چند صفر انتقال دارد ، ما باید ، تعدا بارهایی که راه خروجی ورودی بسته میشه رو صفر بنامیم؟(که در این صورت ۲بار اتفاق می افتد و دو صفر انتقال داریم)
یا اینکه اول حذف صفر و قطب رو در نظر بگیریم و بگیم فقط یک صفر انتقال براش میماند و دارد ؟
مدیر اصلی
|
شنبه 12 آبان 1397 ساعت 0:37
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله دقیقا فقط یک صفر انتقال در مبدا باقی می ماند. البته با تبدیل ستاره به مثلث این المان تمام خازنی هم می توان درستی این موضوع که فقط یک صفر در مبدا داریم و نه دو صفر در میدا، قطعیت بیشتری پیدا می کند.

mojtaba
|
چهارشنبه 9 آبان 1397 ساعت 16:50
|
پاسخ به این نظر
1
استاد سلام , در ابتدا عرض کنم که ای کاش گروه مدار داشتید تا هم با دانشجوهاتون بیشتر سوالات کتاب و کنکور رو بیشتر تحلیل کنیم در کنار هم و هم اینکه راه ارتباطی و تلفات وقت در رفع اشکال کمتر میشد . واقعا برام عجیب هست که شما هیچ گروهی ندارید .
و تشکر کنم از کتاب بسیار بسیار خاص و قوی تون در مدارالکتریکی .
در مورد صفر های انتقال تابع شبکه ، بنده با دلیل و اثبات انواع مختلف تولید صفر انتقال رو بررسی کردم ، از RL سری و موازی در بازوهای عمود و افقی تا Rc و انواعش و Lc سری و موازی در باز های عمود و افقی ....
سوال اینجاست که برای مدارات RLC سری و موازی هم صدق میکند صفر انتقال؟ یعنی یک مدار RLC سرب در بازوی عمودی باشد ، در فرکانسی که از معادله مفسر این RLC استراخ میشه ، میتونیم بگیم امپدانسش صفر هست ، پس با توجه به توپولوژی اون مداری که جلومونه اون لحظه ، اگر Z=0 راه ورودی به خروجی رو بست ، پس اینم صفر انتقاله؟


سوال دیگر بنده این هست که ایا میشه در قسسسسسمتی از یک مدار ، که یک مدار RLC داریم ، این RLC هم جز صفر انتقال باشه هم جز قطب یک تابع بشه؟
مدیر اصلی
|
پنجشنبه 10 آبان 1397 ساعت 0:36
|
پاسخ به این نظر
4

با سلام. وقت شما بخیر. ممنونم از راهنمایی و لطف شما. بله گروه های ارتباط جمعی جایگاه خوبی برای تبادل نظر بین دانشجویان از یک سو و همچنین بین استاد و دانشجو از سوی دیگر ایجاد کرده است. ولی بنده به دلیل ضیق وقت نتوانستم تاکنون پذیرای دانشجویان در این فضا باشم. به هر حال من هم  از ارتباط علمی با دانشجویان لذت می برم و می دانم کانال ارتباطی خوبی است که شما نیز اشاره فرمودین. انشالله آینده فرصت دست دهد تا در خدمت باشم.
در پاسخ به سوالهای شما، بله برای حالت RLC هم همان نکات صفر انتقال صدق می کند. جایی که ریشه های معادله ی مفسر مدار  RLC، مختلط هستند، شاهد صفرهای مختلط هستیم که بر زیبایی کار می افزاید. ضمنا اگر در جلوی مدار در فرکانس صفر، مسیر بین ورودی و خروجی باز شد، آن فرکانس صفر(s=0)، همان صفر انتقال است. البته به شرطی که در مدار المانها صرفا تمام سلفی و یا صرفا تمام خازنی نباشند.
از سوی دیگر یک مدار  RLC می تواند در شبکه های نردبانی باعث تولید صفر شود. اما فرکانسهای مفسر آن نمی توانند همزمان قطب تابع تبدیل باشند. بلکه مدار  RLC باید با المانهای دیگر مدار دست به دست هم دهند تا قطب خاصی به وجود آید.

mojtaba
|
جمعه 11 آبان 1397 ساعت 4:36
|
پاسخ به این نظر
0
عرض ادب مجدد ، خدمت از ماست استاد گرانقدر و محترم .
اگر در مورد صفرهای انتقال RLC سری موازی ، و یا شبکه های نردبانی ، از هرکدام اکر سوالی در یالهای اخیر کنکور بوده یا در ۳۰۰ سوال خودتون یا در کتابتون بوده ، خواهش میکنم آدرس سوال رو بفرمایید تا بهتر بتونم تجسم کنم و ببینم به چه صورت است .
امسال اگر خدا عمر بده به ما و نکته تست بذارید خیلی مایل هستم بیام خدمتتون ، و انشالا که سعادت رو داشته باشم . بنده اهواز هستم .
بازم ممنون بابت راهنماییتون.
مدیر اصلی
|
شنبه 12 آبان 1397 ساعت 0:40
|
پاسخ به این نظر
0

با سلام. وقت شما بخیر. بله سوال 32 فصل هفت کتاب مدار صفحه 464 این حالت RLC را دارد. اگر خدا بخواهد کلاس نکته و تست در خدمت هستیم.